28 Temmuz 2012 Cumartesi

İndirim Bir Çeşit Köftedir

İndirim bir çeşit köftedir, İspanya´da Albondigas derler adına.
Baştan uyarayım, bu yazı indirimle ilgili beklentini karşılayamayabilir. Sabrın bütün yazıyı okuyabilecek kadar parlaksa anlayacaksın ya da anlasan iyi edersin.
Köfteye memleketin neresi diye sorulur mu? Sorulmaz tabi, köfte yenir.Hititliler bilselerdi köfteyi bırakıp bu sorunun cevabı için birbirimizi yediğimizi, ızgarada pişirdikleri o ekmekli soğanlı karışımın içine maydanozda ekleyiverirlerdi ve nesiller boyu köfte dendimi hititleri anardık ancak onlar maydanozu keşfedemediler herhalde ki biz bilmiyoruz köftemi yediler? ne pişirdiler? Maydanozsuz köfte olmuyor mu ki? diye de sorabilirsiniz ama zaten konumuzda bu değil.
İndiriminde  nereye ait olduğu sorulmaz indirim varsa alınır!İste hızlıca terkedilmesi gereken zanlardan biri!
İster düşüncesine kampanya yapıp satandan düşüncesini al istersen üç kuruşa beş köfte farketmez.! Yolunu kaybetmişler gibi alışveriş yapıyoruz işte çılgınlar gibi.Gibisi fazla oldu.Çıldırmışsız!Yanlışım varsa düzeltin lütfen.Türkiye´de de kadın aynı kadın İspanya´da da kadın aynı kadın.Yoksa insan mı demeliydim? Sonunda aynı mahalleye çıkacağız biraz sabredin!
Düşünce satıyorlar aslında size ve sonunda siz satın alıyorsunuz pardon sizi satın alıyorlar.Siz ne sanmıştınız?Milyonlarca insanın dolaplarındaki eskimeden eskici bileti alan bin türlü nesneyi ya da market dönüşü “bunu ne diye aldım ki”?  dediklerimizi açıklayabilecek bir babayiğit varsa o başka. İster köfte de adına ister albóndigas. Köfte heryerde aynı, sadece lezzeti farklı ya da biz öyle zan´nediyoruz.Bu daha yerinde bir tesbit oldu sanki.
Köftenin yüzlerce çeşidi var: Izgara köfte, kasap köfte, içli köfte, çiğ köfte, kadınbudu köfte, kaşarlı bu liste uzar gider.Hatta içerisinde et olmayan köfte çeşidi de bir o kadardır.Asıl ilginç olanı için de et olduğu iddiasında olan ama etten başka herşeyden bolca olan köftelerde vardır.İşte köfte bu yönüyle indirimle kardeş gibidir.Siz, indirimli diye kamyon lastiği bile alanlardansanız sizin için indirimin köfteden daha çok çeşidi olduğunu da müjdeleyebilirim.
Kimisi düşüncesini sana kabul ettirebilmek için biraz değiştirecek (indirim yapacak) kimisi de tarihi 2 gün sonra biteceği için market reyonundakilere promosyon etiketi koyarak sana satmaya çalışacak.
Durmadan satın alıyorsunuz, ihtiyacınız olup olmadığını düşünmeden. Düşünceleri de öyle ve aynı hızla paylaşıyorsunuz. Satmanız lazım biliyorum çünkü size de sattılar.Hele bir de  “ağır” bir düşünce almışsanız eğer kurtulmanız lazım.Meğer ne meraklıymışız biz dert satın almaya.Satıcıları bu işi iyi biliyor veya sen dünden razısın satın alarak o düşünceyi ya da eşyayı hayatını bozdurmaya.Doğuda bir söz vardır : “Dünya büyük bir pazardır:bir sey alarak en önemli para olan hayatınızı bozduruyorsunuz”!
Satacaksan  “güzel” birşey sat. Alıcıysan sende her satılanı almak zorunda olduğun zan´nıyla yaşama.Aslında sen baştan, alışverişte “alıcı” olduğun yalanına da inanmamalısın diyeceğim ama o zaman iş çığrından çıkacak =)
Velhasıl indirimde, alışverişte heryerde aynı.Ülkesi ve iklimi yok.Tek farkla indirim köftesine İspanya´da albóndigas diyorlar hepsi bu.
Hani ormanın (hayatın) içinde bir ağaç vardı, adına insan demiştik. Sevgileri çiçek yapmış açmaları için yola çıkmıştık.Avcılar bizi avlamak için öyle tabelalar koymuşlardı ki ormana sonunda yönümüzü şaşırdık.Yolumuza çıkan herşeyi almaya kalktık ve unuttuk eşyaların çiçek açmayacağını. Unuttuk her söylenenin doğru olmadığını.Hatırlayabiliriz belki benim hala umudum var.

Funda Yüce Gomez Solis

© 2012 benimyemekkitabim.com - Tüm hakları saklıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder