6 Mart 2017 Pazartesi

Limonlu Dana Kavurma


© 2017 benimyemekkitabim.com - Tüm hakları saklıdır


www.benimyemekkitabim.com


Dana eti, koyun, kuzu gibi etlere göre ''yumuşak pişirilmesi'' zor gibi görünen bir et türüdür.

Bu yüzden birçok insan yemek yaparken etin pişmediğinden, kuruluğundan, istediği sonucu alamadığından şikayet eder. Hatta birçok kez deneme yapıp istediği sonucu alamadığı için bu eti yemekten vazgeçen insanlarda vardır.

İşin aslı şu ki, iyi bir dana kavurma yapmak,  birkaç püf noktasına uyduğunuz taktirde hiçte zor değildir. Bunun için uzman olmanıza etten anlamanıza ya da yemek yapmayı bilmenize de gerek yok.Çünkü kavurmayı evde yapmak için ne çok detaylı yemek yapma tekniklerine, ne de et konusunda uzmanlık bilgilerine ihtiyacınız var.

Aşağıda sizler için maddeler halinde hazırladığım pratik önerilere uyduğunuz taktirde dana etiyle yapacağınız lezzetli bir kavurmanın tadını çıkarabilirsiniz.

1. Dana Kavurma için iyi ve doğru et nedir?

İyi bir kavurma için iyi ve doğru bir ete ihtiyacınız var. Çoğu insan bunun için ''güvenilir bir kasap'' tan yardım alır. Fakat her ne hikmetse o ''güvenilir kasap'' kimseye denk gelmediğinden midir bilinmez doğru et bir türlü bulunamaz.

İyi bir kavurma için hayvanın kol  ya da but kısmından alın. But kısmı kola göre daha kaslı olacaktır.

Sırt kısmı da tercih edilebilir. Hayvanın sırtı az hareket ettiğinden kaslar gelişmez ve bu kısımlar daha yumuşak olur ancak kontrfile, antrikot, bonfile gibi 1. kalite etler kavurma için doğru etler değildirler.

Mümkün olduğunca eti bütün alıp kestirin ve kestirirken sinirlerini ve zarlarını temizletin.

Etin rengi koyu kırmızı değil daha açık pembe renkli olmalıdır.Renk koyulaştıkça hayvanın yaşlı olduğunu anlayabilirsiniz.Genç hayvanın eti her zaman daha yumuşak olur.

2. Hangi yağı kullanmak gerekir?

Kasaptan alıyorsanız aldığınız miktara uygun olacak şekilde kavram yağı,(böbreklerin üzerinden çıkan yağ) gömlek yağı, kuyruk yağı ya da iç yağı ile birlikte alın.
Kavurma kendi yağında kavrulmalıdır ancak et yağsızsa ve iç yağı vb. bulamadıysanız et suyunu çektikten sonra tereyağ ilave ederek kavurun.

3. Doğrama büyüklüğü ne kadar olmalıdır?

Yapacağınız tarife göre değişmekle birlikte ne küçük ne de büyük doğramayın.
Küçük doğrarsanız etiniz çabuk kurur büyük doğrarsanız da pişme süresi uzar. Bütün etler aşağı yukarı yaklaşık 2 cm büyüklüğünde olsun.

4. Mühürleme uygulayın. Mühürleme Nedir?

Et, ısıyla ilk temas ettiğinde rengi hemen kahverengi olarak değişir, dış kısmında ince bir tabaka oluşur ve etin suyu içesinde kalarak daha lezzetli olur.Bunun için kavurma pişirirken önce yüksek ateşle başlamalı rengi değiştikten birkaç dakika sonra kısık ateşe geçilmelidir.
Fakat yüksek miktarlarda et pişirirken etin mühürlenemeden bir miktar su salması normaldir.

5.Tuzu ne zaman kullanmalıyız?

Uzun süreli pişireceğiniz tüm etlerde tuz pişme işlemi biterken en son olarak ilave edilir.Daha önce kullanırsanız etin suyu dışarı çıkar ve daha geç pişerek sertleşir.

6. Su ilave edilir mi?

Dana eti, tamamen kendi suyunda pişirilebilirse de sertleşmesini önlemek amacıyla kısık ateşte pişmeye almadan önce az miktarda su ilave edilebilir.

© 2017 benimyemekkitabim.com - Tüm hakları saklıdır4 Kişilik

Malzemeler :

600 gr dana eti (kuşbaşı doğranmış)
100 gr iç yağı
1 su bardağı sıcak su
Yarım limonun suyu
Tuz, kekik, biberiye susam

Hazırlanışı :

Derin bir çelik tencereyi ocakta ısıtın ve ateşi kısıp iç yağlarını eritin ve kalan parçaları çıkarın.

Yağ eridikten sonra ateşi yüksek dereceye getirip etleri ilave edin.Etleri ekledikten sonra 1-2 dakika karıştırmayın.Daha sonra 5-6 dakika yüksek ateşte çevirerek kavurun.

Etler mühürlenip renkleri değiştikten sonra 5 dakika daha kavurun ve su ilave ederek ateşin altını kısın.İsterseniz bu aşamada 1 soğanı bütün olarak tencereye ilave edebilirsiniz.

Kapağı kapalı olarak etler yumuşayıp istediğiniz kıvama gelene kadar pişirin.

Et suyunu çektikten sonra kavrulmaya başladığında limon suyunu, tuzunu, biberiyesini ve kekiğini ilave edip karıştırın.


Son olarak susam serpin ve servis tabağına alın.Üzerine dilerseniz limon kabuğu rendesi serpebilirsiniz.

© 2017 benimyemekkitabim.com - Tüm hakları saklıdır


Afiyet Olsun 

Funda Yüce Gomez Solis

© 2017 benimyemekkitabim.com - Tüm hakları saklıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder